Māksla un nauda – kas tiem kopīgs?

Māksla mums visiem asociējas tieši ar skaistumu, mākslinieka talantu un ilgu, kā arī neatlaidību darbu, kas ir vajadzīgs, lai cilvēks kļūtu par tiešām talantīgu mākslas radītāju. Bet mākslai ir arī otra daļa, kas ir tā, ka māksliniekam no saviem mākslas darbiem ir arī jāgūst materiālie ienākumi, pretējā gadījumā viņš nebūs spējīgs sevi nodrošināt un viņam būs jāmeklē vēl papildus darbs. Bet, ja mākslinieks vēl papildus arī meklē darbu, tad viņam nebūs tik daudz laika savas mākslas piekopšanai un tas nozīmē, ka viņš nebūs spējīgs veidot tieši tādu mākslu, kā viņš vēlas. Tāpēc arī daudzi mākslinieki savas karjeras sākumā veic daudz un dažādus darbus, kas varbūt viņiem nemaz tik ļoti nepatīk un kas nav viņu specialitātē, bet ar kuriem ir iespējams nopelnīt. Bet pēc 10 vai vairāk gadu nemitīgas savas mākslas pilnveidošanas viņi beidzot var sākt darīt tās lietas, kas viņiem tiešām padodas un darīt to tik labi, ka cilvēki ir gatavi maksāt par viņu mākslu.

Katram māksliniekam ir jābūt vienlaicīgi ļoti pašpārliecinātam, neatlaidīgam, bet reizē arī uzņēmīgam un apdomīgam, jo parastais mākslinieka stereotips, pa gaisu esošs cilvēks, kam nekas neinteresē izņemot viņa māksla, lai gan ir ļoti piesaistošs, tomēr nevar būt pilnībā patiess. Katram māksliniekam ir jābūt spējīgam sevi nodrošināt gan ar pajumti gan ēdienu gan arī citām pirmās nepieciešamības precēm, kā arī ar dažādām citām lietām, kas nepieciešamas izklaidēm un tai pašai mākslas radīšanai. Protams, ir redzēti daudzi mākslinieki, kuri ir nākuši no bagātām ģimenēm, kas ir spējīgas uzturēt viņus un finansēt viņu izdarības pat desmitiem gadu, kamēr viņi iegūst savas prasmes. Bet tur pat otrā pusē ir cilvēki, kas ir tik ļoti ieinteresēti savā mākslā, ka viņi ir gatavi dzīvot briesmīgos apstākļos, lai tikai varētu darīt to, kas viņiem patīk.

Šeit tad arī ir mūsu sabiedrības dilemma, kur lai cilvēks veidotu mākslas darbus un spētu iemācīties savu mākslu viņam ir vajadzīga nauda, bet neviens par mācīšanos naudu nemaksā. Un tieši otrādi, parasti pār mācīšanos ir vēl jāmaksā dažādām augstskolām un jāņem kredīti (Un ne jau kaut kādi interneta aizdevumiбыстрые кредиты” bet gan milzīgi kredīti citreiz pat desmitiem tūkstošu lielumā) lai varētu iegūt labu izglītību. Bet no otras puses, mēs visi taču gribam lai pasaulē būtu vairāk mākslinieki, kas padarītu mūsu dzīvi košāku un krāsaināku. Tāpēc arī, manuprāt, mums visiem ir jāpadomā par kaut kādu veidu, kā nodrošināt māksliniekus jau viņu sākuma gados, kad notiek tikai šī mācību fāze, jo ne visi cilvēki var desmit gadus ēst pliku maizi un dzīvot sliktos apstākļos, lai vēlāk iegūtu lielu atalgojumu. Un vēl vairāk, mākslinieku darbiem vērtība tikai ceļas pēc vairākiem gadu desmitiem vai simtiem, kad šie cilvēki jau sen ir miruši un vairs nevar izbaudīt šo vērtību.